Opožděné vzpomínky

Publikováno: 30.10.2022 Autor(ka): Lenka Proschková

“... Jedenáct mi bylo v Praze, dvanáct v Terezíně, třináct v Osvětimi, čtrnáct na pochodu smrti.” Evelina Merová (nar. 25. 12. 1930)

Děkujeme ? metodičce a lektorce Marii Smutné ze Schola Fidentiae - Škola s/ebe/vědomí za smysluplně strávený čas s dětmi 9.A a 9.C dne 21. 10. 2022.

Vzdělávací program ke knize Opožděné vzpomínky jedné z posledních žijících pamětnic holocaustu, je určen pro 7. - 9. třídy základní školy a odpovídající ročníky víceletých gymnázií a pro střední školy. Pracuje s metodou řízeného čtení a čtení s předvídáním a dalšími technikami kritického myšlení. Žáci se přirozenzm způsobem seznamují s pramenem tzv. orální historie, rozvíjejí si své znalosti o událostech druhé světové války a holocaustu, zamzšlí se také nad svzmi postoji a sdílenzmi hodnotami a přemzšlejí o souvislostech traumatickzch dějinnzch událostí a současnosti. Zároveň jsou programem motivováni k četbě knihy, která se stává aktuální ve světle soudobého dění, neboť Evelina Merové dospěla a velkou část života prožila v Petrohradě, kde dosud žije její dcera s rodinou.